Anunturi importante

Anunt Festivalul Martisorului 2018

INVITATIE

,,FESTIVALUL MĂRŢIŞORULUI” Ștefănești – CONCURS CULTURAL-ARTISTIC JUDETEAN

EDIȚIA II – 30 MARTIE 2018

Pozitia 26, din C.A.E.J 2018 nr 1010/12.02.2018

Regulament de participare

 În ziua de 30 martie 2018, Liceul” Ștefan D. Luchian” Stefanesti - Botosani, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar al Județului Botoșani, Casa Corpului Didactic Botoșani, Primăria Orașului Ștefănești, Jud. Botoşani, Liceul ,,Demostene Botez” Trușești, Jud. Botoşani şi Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botosani.  va organiza a II-a ediţie a concursului ,,Festivalul Mărţişorului” Ștefănești.

Înscrierea participanților se va face pe adresa de e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., cu precizarea participării Concurs cultural-artistic, ,,Festivalul Mărţişorului” Ștefănești sau This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ( prof. Stela Adam) până la data de 24 MARTIE 2018.

Gup țintă: Elevii claselor I-XII, cadre didactice din învățământul primar, gimnazial, liceal și părinți.

Beneficiari direcți: elevii și cadrele didactice participante

Beneficiari indirecți: Părinții, comunitatea locală

Activități/ Probe din cadrul concursului:

Concursul se desfăşoară în două secţiuni:

Sectiunea I: Pentru tine un mărţişor.... , la care elevii claselor I-XII pot participa cu creaţii proprii de mărţişoare confectionate prin metoda handmade.

Sectiunea II: Festivalul Mărţişorului, la care elevii claselor IX-XII pot participa la concursul de Miss si Mister Mărţişor.

Partenerii pot alege să participe la una sau ambele secţiuni.

 DESCRIEREA ACTIVITĂŢILOR:

Sectiunea I: Pentru tine un mărţişor...

Şcolile participante vor confecţiona mărţişoare şi felicitări prin metoda handmade în perioda februarie-martie 2018. Se vor realiza panouri reprezentative pentru fiecare clasă cu marţisoarele şi felicitările realizate; se vor selecta elevii de la fiecare clasă pentru acţiunea stradală. Mărţişoarele si felicitarile realizate vor fi împărţite de către elevi la o dată stabilită de fiecare partener pe stradă şi la instituţii din localitate. Şcolile partenere vor trimite fotografii şi rapoarte de activitate şcolii coordonatoare, Liceul Ştefan D. Luchian, Ştefăneşti, la adresa This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Participarea la Secţiunea I se realizează în mod indirect.

Elevii si profesorii  Liceului Ştefan D. Luchian, Ştefăneşti sunt invitati sa participe la concursul judetean Festivalul Martisorului. Fiecare clasa va confectiona un minim de 10 martisoare si 10 felicitari cu ocazia venirii primaverii pentru a participa la concurs.

Data limita este 14 martie 2018

Expozitia, jurizarea si premeiere vor avea loc in zilele de 15 si 16 martie 2018.  

Clasele sunt incurajate sa confectioneze cat mai multe martisoare, in afara celor participante la concurs,  si sa le imparta in actiuni stradale  la inceput de luna martie impreuna cu dirigintii. Fotografii de la activitatile de confectionare si distribuire vor fi trimise pe adresa This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., la coordonatorul proiectului, prof. Stela Adam.

Profesorii participanti vor primi adeverinte de participare la concurs, adeverinta de voluntariat, adeverinta de membru al juriului, in functie de activitatile desfasurate in cadrul proiectului.

Secţiunea II: Concursul Festivalul Mărţişorului

In data de 30 martie 2018 va avea loc ediţia a II-a a Festivalului Mărţişorului, concurs de talente, aptitudini şi cultură generală. 

Acordul de parteneriat, completat în două exemplare, se vor trimite prin poştă până la data de 24 martie 2018, pe adresa: LICEUL ,,Ștefan D. Luchian” Ștefănești, Orașul Ștefănești, Județul Botosani, cod poştal  717385, cu specificația pentru concursul judetean ,,Festivalul Mărţişorului” Ștefănești.

 Date de contact-coordonatori proiect:

Prof. Adam Stela ( Tel: 0746.960206, e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

 

 DESCARCA ANEXELE - Acord parteneriat

 

PARTICIPAREA  ESTE GRATUITĂ  ŞI SE FACE ÎN MOD DIRECT ŞI INDIRECT.