Anunturi importante

Cupa STEFAN D. LUCHIAN Stefanesti 2018

 INVITATIE

 

Cupa ,,Ștefan D. Luchian” Ștefănești – CONCURS SPORTIV REGIONAL

 EDIȚIA IV– 05 MAI 2018

 POZITIA 1681 din  Calendarului activitatilor educative regionale si interjudetene 2018, fara finatare M.E.N nr. 24986/22.01.2018 

REGULAMENT DE PARTICIPARE

 

 În ziua de 05 MAI 2018, Liceul” Ștefan D. Luchian” Stefanesti - Botosani, în parteneriatcuInspectoratul Școlar al Județului Botoșani, Casa Corpului Didactic Botoșani, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Botoșani, Primăria Orașului Ștefănești, Jud. Botosani Scoala Gimnaziala ,,Elena Rares”, Jud. Botosani,  Liceul ,,Demostene Botez” Trușești, Jud. Botoşani, Şcoala Gimnazială nr.1 Româneşti, Jud. Botoşani, Şcoala Gimnazială nr.1 Mihălăşeni, Jud. Botoşani, Şcoala Gimnazială nr. 1 Tanacu, Jud. Vaslui, Scoala Gimnaziala Osoi,Com Comarna, Jud. Iasi, Scoala Gimnaziala ,,Iordache Cantacuzino” Pascani, Jud. Iasi,  Scoala Gimnaziala ,,Acad. H. Mihaescu” Udesti, Jud. Suceava, Scoala Gimnaziala Domneasca ,,Grigore Ghica-Voda”, Tg Neamt, Jud. Neamt, va organiza a IV a editie a concursului sportiv regional Cupa ,,Ștefan D. Luchian” Ștefănești.

 Înscrierea participanților se va face pe adresa de e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., cu precizarea participării Concurs Sportiv, Cupa ,,Ștefan D. Luchian” Ștefănești sau This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ( prof. Vaipan Raluca) până la data de 27 aprilie 2018.

Grup țintă: Elevii claselor I-XII, cadre didactice din învățământul primar, gimnazial, liceal și părinți.

Beneficiari direcți: elevii și cadrele didactice participante

Beneficiari indirecți: Părinții, comunitatea locala

Activități/ Probe din cadrul concursului:

Elevii claselor I-IV, vor participa la o singura proba (Şah), elevii claselor V-VIII, vor participa la 4 probe (Sărituri cu coarda, Ștafeta, Trage sfoara și Flotari), iar elevii claselor IX –XII, vor participa la 4 probe ( Sckandenberg, Sărituri la groapa cu nisip, Aruncarea greutății si Darts).

 DESCRIEREA ACTIVITĂŢILOR:

- La proba de Şah, ciclul primar, fiecare şcoală va participa cu maxim 1 fată, 1 băiat şi se aplică regulamentul Competiţiilor Şcolare, conform regulamentului O.N.S.S.

- Săriturile cu coardă se vor executa în formație de 10 participanți, sărituri succesive cu ambele picioare iar câștigător va fi cel (cea) care va rezista cel mai mult timp.

 -  Proba de Skandenberg, meciul va fi arbitrat de doi profesori, bandajele pentru încheieturi și cot sunt interzise, pentru evitarea alunecării palmelor se poate folosi pudră sau praf de cretă.

 - Pentru probele Săritură la groapa cu nisip și Aruncarea greutății se va aplica regulamentul Competițiilor Școlare, conform regulamentului O.N.S.S.

- La proba de Darts se va aplica regulamentul ,,JOCUL ÎN JURUL CEASULUI – trebuie să aruncați și să țintiți fiecare număr, de exemplu 1, 2, 3, 4 până la 15 . Câștigă cel care nimerește toate numerele în ordine.

- Flotări, la aceasta probă se vor face formații de lucru de câte 10 participanți și se vor executa din forță. (Ex. la nr.1 se duce pieptul spre sol, la nr.2 se ridică corpul etc.). Cei (cele) care nu execută correct vor fi eliminați(e) printr-o atingere cu mâna pe umăr.

- Ștafetă, startul și sosirea din/în competiție vor fi amenajate în curtea liceului, accesul pe aleile unde se va desfășura competiția fiind restricționat. Distanța va fi de 600m, împărțită la 3 participanți (fiecare va parcurge 200m și va preda ștafeta următorului coechiper). Câștigă echipa care scoate cel mai puțin timp.

- Trage sfoara. Fiecare grupă formată din două echipe vor avea 3 reprize, câștigătoare va fi echipa care va câștiga două reprize (echipă formată din 3 elevi)

         FIECARE ȘCOALĂ PARTICIPANTĂ, POATE PARTICIPA CU UN NUMĂR MAXIM DE 3 ELEVI PE PROBĂ, DOAR LA PROBA DE ȘAH SE PARTICIPĂ CU UN SINGUR ELEV.

         Fişa de înscriere și acordul de parteneriat completat în două exemplare se vor trimite prin poştă până la data de 27 APRILIE 2018, pe adresa: LICEUL ,,Ștefan D. Luchian” Ștefănești, Orașul Ștefănești, Județul Botosani, cod postal  717385, cu specificația pentru concursul SPORTIV REGIONAL ,,Cupa Ștefan D. Luchian” Ștefănești.

 Date de contact:

Prof. Vaipan Raluca ( Liceul ,,Ștefan D. Luchian” Ștefănești)

Tel.  0754631186

e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 DESCARCA ANEXELE - Fișa de înscriere și acord de parteneriat

 

PARTICIPAREA SE FACE ÎN MOD DIRECT ȘI ESTE GRATUITĂ.