Home

Bun venit pe site-ul Liceului Stefanesti

Liceul Teoretic „Ştefan D. Luchian” a fost înființat în 1962 ca liceu teoretic, de către profesorul Constantin Mocanu. Liceul a funcționat cu două secții, uman și real până în 1976, când a fost transformat în liceu industrial, patronat de uzina I.U.P.S. Botoșani .

În 1990 a redevenit liceu teoretic, cu profil matematică – informatică și științe sociale, în 2004 a fost transformat în Grup Școlar, prin crearea unor clase de S.A.M., iar in 2012 atribuindu-i-se denumirea de Liceu Teoretic.
Read More

Liceul "Stefan D. Luchian" Stefanesti

Olimpiade si Concursuri

1. Olimpiada de Biologie - 5.03.2016

Olimpiada de biologie este un concurs national cu un grad mare de dificultate. Necesita multa munca suplimentara.Limita de materie este superioara programei scolare.
In fiecare an,in prima sambata din luna martie,se desfasoara etapa judeteana,cu aceleasi tipuri de subiecte in toata tara.
Liceul nostru se prezinta anual la acest concurs prin reprezentantii claselor a7a
Anul acesta au fost inscrisi in concurs 5 elevi, de cl 7-a,adica numarul maxim admis.
Elevul Gavril L. Sebastian-Andrei (7A) a obtinul premiul al III-lea, fiind clasat printre cei mai buni elevi din judet la disciplina biologie.
Prof coordonator, Alina Grosu,se simte motivata sa lucreze cu asemenea elevi talentati si interesati de biologie ,avand certitudinea ca ei vor continua si la liceu sa se prezinte la acest concurs,drept dovada avandu-i pe cei din fostele generatii participante.
Elevii nostri care au fost inscrisi sunt :
Chiaburu C. Gabriel
Chiaburu C. David
Hritcu G. Georgiana Paula
Gavril L. Sebastian-Andrei
Iosub V. Mihai

 

2. Concursul "Chimia - Prieten sau Dusman?" - 12.03.2016

Indrumati de d-na profesoara de Chimie, Chiaburu Veronica, elevii de la clasele de liceu au participat si in acest an la concursul national, faza judeteana "Chimia - Prieten sau Dusman?" . Pentru a participa, echipe de cate doi au lucrat la cate o prezentare powerpoint, cat si la prezentarea orala. Ca in fiecare an, liceul nostru se mandreste cu rezultate deosebite la acest concurs. Acestea sunt:

PREMIUL I - elevii Bichel Roxana si Mucerniuc Mugurel din clasa a XII-a A, cu proiectul "Pretul frumusetii"

PREMIUL II - elevele Corman Raluca si Motrescu Diana din clasa a X-a A, cu proiectul "Ciocolata - Prietenul sau dusmanul nostru?"

PREMIUL III - Cosuleanu Diana si Sacara Gabriel din clasa a XII-a A, cu proiectul "Esente. Parfumuri"

 

3. Olimpiada de Tehnologii, disciplina Agricultura-Horticultura - 27.02.2016

Faza hudeteana a olimpiadei a avut loc la Liceul Tehnologic "Nicolae Balcescu' din Flamanzi. Examinarea a constat in doua probe, una scrisa cu durata de 3 ore, si una practica de 2 ore. Liceul nostrum s-a prezentat cu un candidat, Pricop Marius din clasa a XI-a C, coordonat de Prof. Ing. Stroe Calin, si a obtinut premiul III pe judet.

 

 

 

 

S5 Box

Autentificare

Register

*
*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.